کشورهای حوزه خلیج فارس ناامیدتر از افزایش قیمت نفت هستند – RT Business News

علیرغم ادعای اینکه اقتصاد آنها می تواند از قیمت پایین نفت دوام بیاورد ، کشورهای خلیج فارس با کسری بودجه نیم تریلیون دلاری دست و پنجه نرم می کنند.

کشورهای حاشیه خلیج فارس به رهبری عربستان سعودی چهره ای شجاعانه نشان داده و قدرت اقتصادی خود را به زبان می کشند و ادعا می کنند که می توانند در برابر هرگونه شوک در طول بحران نفت مقاومت کنند. متأسفانه ، شواهد فزاینده ای تقریباً خلاف این را نشان می دهد: اقتصادهای خلیج فارس به دلیل وابستگی بیش از حد به نفت ، در شرایط سختی قرار دارند. با ثابت ماندن قیمت نفت در هر بشکه 40 دلار ، S&P Global Ratings تخمین زده است که کسری دولت مرکزی شورای همکاری خلیج فارس (شورای همکاری خلیج فارس) به طور تجمعی بین سالهای 2020 و 2023 به حدود 490 میلیارد دلار خواهد رسید در حالی که بدهی دولت با 100 میلیارد دلار رکورد در سال جاری افزایش می یابد .

کسری بودجه

در حالی که عربستان سعودی ، بزرگترین اقتصاد منطقه ، کمترین هزینه تولید را در هر جای دنیا دارد ، واقعیت سخت این است که نفت 40 دلاری با آنچه پادشاهی برای تعادل کتابهای خود نیاز دارد ، فاصله دارد. در حقیقت ، صندوق بین المللی پول تخمین زده است که عربستان سعودی برای رسیدن به شکست مالی در سال جاری به قیمت نفت 10/76 دلار نیاز دارد ، در حالی که قیمت فعلی نفت این کشور با کسری بودجه بزرگ 11.4٪ تولید ناخالص داخلی روبرو است. نفت تقریباً 87 درصد درآمد بودجه عربستان ، 90 درصد درآمد صادراتی و 42 درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد.

برای دیدگاه ، ایالات متحده در سال 2019 کسری مالی 4.2٪ از تولید ناخالص داخلی داشته است اما با توجه به اثرات سو ad Covid-19 ، این رقم در سال مالی 2020 به 13.1٪ خواهد رسید. با این حال ، دفتر بودجه کنگره (CBO) ، تخمین می زند که کسری بودجه ایالات متحده در سال مالی 2021 به سطح نرمال بازگردد ، با 4.1٪ تولید ناخالص داخلی و رشد مداوم و رسیدن به 8.7٪ تولید ناخالص داخلی تا سال 2049.

جالب اینجاست که عربستان سعودی بودن در حالت ریاضت اقتصادی را انکار کرده و گفته است که به بودجه قبلی خود که در ماه دسامبر اعلام شده است ، می ماند. با این وجود این کشور مالیات بر ارزش افزوده خود را سه برابر کرده ، کاهش هزینه ها را در مناطق غیر اولویت دار اعلام کرده و هزینه کمک هزینه زندگی را به حالت تعلیق درآورده است.

سایر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نیز وضعیت چندان خوبی ندارند.

در سال مالی جاری ، امارات متحده عربی دارای قیمت تمام شده نفت 69.10 دلار در هر بشکه است. قیمت کویت 61.10 دلار است در حالی که بحرین و عمان برای تعادل در کتابهای خود به ترتیب 95.60 دلار و 86.80 دلار به قیمت نفت نیاز دارند.

فقط قطر با قیمت نفت ناگهانی مالی 39.90 دلار می تواند مازاد بودجه را رزرو کند.

انتظار نمی رود به زودی وضعیت بهبود یابد.

اگرچه گلدمن ساکس با پیش بینی قیمت نفت به 65 دلار در هر بشکه تا Q3 2021 در بین پیش بینی کننده های صعودی نفت در آن رتبه بندی می شود ، اما تحلیلگران دیگر بسیار سنتور دارند. به عنوان مثال ، یک نظرسنجی اخیر رویترز پیش بینی افزایش خفیف با متوسط ​​برنت 50.45 دلار در هر بشکه در سال 2011 بود.

این هنوز هم نمیتواند کسری اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس را پوشش دهد ، زیرا عربستان سعودی برای تعادل کتابهای خود در سال آینده به قیمت نفت 66 دلار در هر بشکه نیاز دارد.

اقتصادهای افسرده

اقدامات مالی شدیدتر توسط شورای همکاری خلیج فارس تحت تأثیر فعالیت های اقتصادی قرار گرفته است ، به ویژه در عربستان سعودی و امارات متحده عربی وخیم تر شده است.

فعالیت اقتصادی افسرده نیز خسارت سنگینی به بانک های منطقه وارد می کند و موجی از ادغام ها را مجبور می کند تا برای بقا تلاش کنند.

بانک تجارت ملی ، بزرگترین وام دهنده عربستان سعودی از نظر دارایی ، پیشنهادی 15.6 میلیارد دلاری برای گروه رقیب Samba Financial Group ارائه داده است. برگه 15.6 میلیارد دلاری تقریباً 30٪ حق بیمه Samba قبل از اعلام معامله را نشان می دهد ، در حالی که معامله بالقوه یک مخلوق 210 میلیارد دلاری (دارایی) را ایجاد می کند.

اداره پول عربستان سعودی ، بانک مرکزی پادشاهی ، برای حمایت از سیستم بانکی برجسته خود که سالها از رشد ضعیف وام های بخش خصوصی رنج می برد ، از بسته های محرک نزدیک به 27 میلیارد دلار رونمایی کرده است.

در ماه ژانویه ، بانک اسلامی دبی ، بزرگترین وام دهنده اسلامی امارات متحده عربی ، معامله ای را برای خرید رقیب کوچکتر نور نور در یک معامله تمام سهام به اتمام رساند. واحد تجاری در حال حاضر بیش از 75 میلیارد دلار دارایی دارد. از آن زمان این بانک غول پیکر با خواستگاری از سرمایه گذاران بین المللی و بالا بردن سقف مالکیت خارجی خود به 40 درصد ، کتاب بازی رقبا را به سرقت برد.

اگرچه امارات متحده عربی یکی از متنوع ترین اقتصادهای منطقه را دارد ، اما به استثنای دبی ، به شدت به نفت وابسته است. امارات متحده عربی هشتمین تولیدکننده بزرگ نفت جهان است که 3.1 میلیون بشکه در روز تولید می کند و صادرات نفت حدود 30٪ از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد.

در ماه ژوئن ، مصرف الریان QSC قطر و بانک بازرگانی الخلیج PQSC مذاکرات اولیه را برای ادغام عملیات خود آغاز کردند. این ادغام احتمالی می تواند یک نهاد ترکیبی با بیش از 45 میلیارد دلار دارایی و همچنین یکی از بزرگترین بانکهای سازگار با شریعت (اسلامی) در منطقه ایجاد کند. این معامله در پی توافق سال 2018 بین بانک باروا و بانک بین المللی قطر صورت گرفت که ادغام پیشنهادی سه جانبه با مصرف الریان را کنار گذاشت.

قطر با تولید 1.5 میلیون بشکه کالا در روز ، هفدهمین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان است. اقتصاد این کشور به شدت متکی به نفت است و بیش از 60٪ از تولید ناخالص داخلی ، 85٪ از درآمد صادرات و تقریبا 70٪ از درآمد کل دولت را نفت و گاز طبیعی تشکیل می دهد.

خبر مرتبط  سرمایه گذاری های جهانی در حالی که آشفتگی Covid-19 بازارهای مالی را در اختیار دارد ، وارد چین می شود - RT Business News
همچنین در rt.com
آرامکو عربستان سعودی اکنون از عواقب جنگ شکست خورده قیمت نفت رنج می برددر همین حال ، پس از فروش 12٪ سهام Omnivest ، یکی از بزرگترین صندوق های سرمایه گذاری عمان ، بانک عربی عمان برنامه های خود را برای خرید رقیب محلی Alizz Islamic نهایی کرده است. این نهاد ترکیبی با دارایی های 8.4 میلیارد دلار به یک واحد کاملاً متعلق به بانک عرب عمان تبدیل خواهد شد.

عمان روزانه یک میلیون بشکه نفت خام پمپ می کند و این کشور را به نوزدهمین تولیدکننده بزرگ جهان کمی جلوتر از لیبی تبدیل می کند. مانند اکثر کشورهای خاورمیانه ، عمان به دلیل 68٪ از تولید ناخالص داخلی و 85٪ از درآمد دولت به شدت به منابع نفت و گاز وابسته است. پیش بینی می شود این کشور یکی از بزرگترین کسری بودجه را در سال مالی جاری با تقریباً 20 درصد تولید ناخالص داخلی به ثبت برساند.

بازار بدهی

تنها چاره ای که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای جبران کسری بودجه عظیم خود دارند ، مراجعه به بازارهای بدهی است.

خوشبختانه ، اکثر آنها هنوز از حسن نیت زیادی برخوردار هستند و در گرفتن وام های کلان مشکل کمی دارند.

کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در گذشته اخیر قفل بدهی های بلند مدت و با نرخ پایین بسیار موفق بوده اند ، زیرا در سال جاری نزدیک به 50 میلیارد دلار در بازارهای بدهی بین المللی جمع آوری کرده اند.

دبی در این ماه برای اولین بار در شش سال گذشته از بازار بدهی های عمومی بازدید کرد و موفق به جمع آوری 2 میلیارد دلار در یک معامله با قیمت دقیق شد ، که نشانه خوبی برای باز ماندن بازارها برای منطقه با وجود رکود است.

این مقاله در اصل در منتشر شد Oilprice.com