کشورهای آسیا و اقیانوسیه با بزرگترین معامله تجاری جهان “نقطه عطف تاریخی” را تجربه کردند – RT Business News

ده عضو انجمن ملل جنوب شرقی آسیا (ASEAN) و پنج کشور دیگر آسیا و اقیانوسیه ، از جمله رهبر منطقه چین ، بزرگترین پیمان تجارت آزاد جهان را که تقریباً یک سوم اقتصاد جهانی را پوشش می دهد ، منعقد کرده اند.

این توافق نامه که مدتها مورد بحث بود و به طور رسمی تحت عنوان مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP) شناخته می شود ، در حاشیه اجلاس سالانه آسه آن روز یکشنبه امضا شد. این جلسه امسال مجازی بود به دلیل شیوع ویروس کرونا.

“امضای توافق نامه RCEP یک واقعه تاریخی است زیرا نقش آسه آن را در رهبری یک توافق نامه تجارت چند جانبه به این بزرگی ، علیرغم چالش های جهانی و منطقه ای و هشت سال مذاکره ، پشتیبانی می کند.” دبیر کل اتحادیه ، داتو لیم جوک هوی گفت.

خبر مرتبط  چین برخی از واردات مزرعه آمریکایی را در حال رشد با ایالات متحده نسبت به هنگ کنگ متوقف می کند - RT Business News
همچنین در rt.com
چین در شرف “کودتای دیپلماتیک” با انعقاد بزرگترین توافق نامه تجارت آزاد جهان استهفت سال طول کشید تا ملت های آسیایی توافقنامه را تنظیم کردند که اکنون برای اجرایی شدن آن باید توسط امضا کنندگان تصویب شود. این حدود 2.2 میلیارد نفر را شامل می شود که دارای اندازه بازار 26.2 تریلیون دلار یا 30 درصد تولید ناخالص داخلی جهان هستند. هدف این توافق نامه کاهش یا حذف تعرفه ها بر روی طیف وسیعی از کالاها است و گفته می شود که به اقتصاد کمک می کند تا از این بیماری همه گیر شوند. جدا از تعیین قوانین تجارت ، سایر حوزه ها مانند خدمات ، سرمایه گذاری ، تجارت الکترونیکی و حق چاپ را نیز شامل می شود.

RCEP اغلب با معامله Trans-Pacific Partnership (TPP) مقایسه می شود که اندکی پس از روی کار آمدن رئیس جمهور دونالد ترامپ از هم پاشید. ترامپ برای سه سال متوالی از اجلاس های آسه آن دور زده و انتقاد برخی گروه های تجاری را برانگیخته است.

در ابتدا قرار بود این پیمان تجاری شامل 16 کشور در منطقه آسیا و اقیانوسیه باشد ، اما سال گذشته هند به دلیل افزایش نگرانی در مورد واردات ارزان قیمت که ممکن است کشور را به خصوص از چین جاری کند ، از مذاکرات خارج شد. با این حال ، درها برای پیوستن هند به توافق نامه باز است. پیش از نشست روز یکشنبه ، نخست وزیر ژاپن یوشیهیده سوگا گفت که توکیو از گسترش توافق ، از جمله بازگشت احتمالی هند حمایت خواهد کرد.

خبر مرتبط  چین می تواند نوکیا و اریکسون را در واکنش به ممنوعیت اتحادیه اروپا در مورد هواوی - RT Business News - تحریم کند

این توافق در حالی است که تنش های تجاری بین دو کشور امضا کننده ، استرالیا و چین افزایش یافته است ، به نظر می رسد کشور دوم واردات استرالیا را محدود می کند. مشخص نیست که آیا پکن آخرین تعرفه ها و محدودیت های خود را لغو می کند ، که به گفته کانبرا جریان تجارت را مختل می کند ، اما وزیر تجارت استرالیا سیمون بیرمنگام گفت که این معامله نشان دهنده این است که دو کشور “قادر به ادامه همکاری به عنوان شریک قرارداد RCEP است.”

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اقتصاد و امور مالی ، به بخش تجارت RT مراجعه کنید