کارشناسان می گویند چین ممکن است با تخلیه خزانه داری ایالات متحده در حال افزایش نرخ دلار زدایی باشد ، – RT Business News

South China Morning Post به نقل از تحلیلگران گزارش داد ، پکن ممکن است در واکنش به تحریم های احتمالی واشنگتن ، سرعت تنوع در ذخایر ارزی خود را به دور از دارایی های دلار آمریکا افزایش دهد.

داده های وزارت خزانه داری آمریکا نشان می دهد چین در اواخر ماه اوت سه ماه متوالی منابع بدهی دولت آمریکا را به 1.07 تریلیون دلار کاهش داده است که پایین ترین سطح از مارس 2017 است.

اداره امور خارجه ارزی (SAFE) ، تنظیم کننده ارز خارجی چین ، در جدیدترین گزارش سالانه خود اعلام کرد که دارایی های دلار آمریکا 58 درصد از ذخایر کشور را در سال 2015 تشکیل می دهد ، بدون تغییر نسبت به سال قبل. این بدان معناست که دارایی های دلار آمریکا حدود 1.8 تریلیون دلار از کل ذخایر چین در حدود 3.14 تریلیون دلار را تشکیل می دهند.

در همین حال ، کارشناسان به نشانه هایی اشاره دارند که نشان می دهد چین در حال افزایش تنوع در سبد ذخایر خود است. خرید اوراق قرضه دولتی ژاپن در سال جاری به بالاترین سطح سه و نیم سال رسید و از 1.46 تریلیون ین (13.82 میلیارد دلار) از آوریل تا جولای یعنی 3.6 برابر بیشتر از یک سال قبل.

خبر مرتبط  گفتگوی سخت ترامپ درباره ایران - افزایش قیمت نفت - اما موضوعات تقاضا و ذخیره سازی همچنان ادامه دارد - RT Business News
همچنین در rt.com
خداحافظ بنیامین! روند جهانی دلارزدایی جهانی همچنان ادامه دارد و تقاضای طلا را به بالاترین سطح افزایش می دهدتابلوید گلوبال تایمز چین ماه گذشته به نقل از تحلیلگران گزارش داد که پکن می تواند سهام خود را در اوراق قرضه خزانه داری آمریکا با 20 درصد کاهش به 800 میلیارد دلار کاهش دهد.

به گفته تان یالینگ ، رئیس اندیشکده خصوصی موسسه تحقیقات سرمایه گذاری چین فارکس ، تغییرات در ذخایر ارزی چین بخشی از “یک روند متنوع سازی” سالها پیش توسط تنظیم کننده ارز به تصویب رسید. “ما نباید یک رویکرد بنیادی برای دلارزدایی دنبال کنیم – این فایده ای ندارد” تان گفت.

خبر مرتبط  چین به بزرگترین وارد کننده گوشت روسیه تبدیل می شود - RT Business News

او چینگ ، از دانشگاه رنمین چین ، اخیراً گفت که “اگر دسترسی چین به دلار آمریکا محدود شود ، این امر بر سرمایه گذاری خارج از کشور چین ، عملیات ذخیره ارزی تأثیر می گذارد و منجر به نوسانات بیشتر نرخ ارز یوان در کوتاه مدت می شود.”

در همان زمان ، برخی از محققان چینی استدلال می کنند که نقش یورو به عنوان ارز اصلی برای پرداخت های بین المللی در حال کاهش است.

وانگ ون ، رئیس اجرایی موسسه مطالعات مالی چونگ یانگ ، گفت كه كاهش پول توسط فدرال رزرو ایالات متحده باعث كاهش اعتماد به دلار آمریكا به عنوان واحد پول غالب جهان می شود.
همچنین در rt.com
یوان دیجیتال چین می تواند جایگزین بیت کوین شود و هژمونی دلار آمریکا را پایان دهدخبر مرتبط  عربستان سعودی کسری بودجه 29 میلیارد دلاری را در سه ماهه دوم سال منتشر کرده است - RT Business News

درگیری تجاری مداوم بین ایالات متحده و چین و تحریم ها علیه بزرگترین شرکای تجاری پکن ، چین را مجبور کرده است در جهت رفع وابستگی دلار به دومین اقتصاد بزرگ جهان گام بردارد. بانک خلق چین مرتباً سهم این کشور از خزانه داری آمریکا را کاهش داده است.

چین همچنین تلاش کرده است ارز بین المللی خود ، یوان را که در کنار دلار آمریکا ، ین ژاپن ، یورو و پوند انگلیس در سبد صندوق بین المللی پول قرار دارد ، بین المللی کند. پکن اخیراً اقداماتی در جهت تقویت یوان انجام داده است ، از جمله انباشت ذخایر طلا ، راه اندازی معاملات آتی نفت خام با قیمت یوان و استفاده از ارز در تجارت با شرکای بین المللی.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اقتصاد و امور مالی ، به بخش تجارت RT مراجعه کنید