چین می تواند با توافق عمده نفتی نفوذ خود را در خاورمیانه گسترش دهد – RT Business News

چین همچنان به گسترش نفوذ خود در خاورمیانه از طریق معاملات نفت و زیرساختها ادامه می دهد و آخرین معامله با ADNOC نمونه ای عالی از چگونگی نگاه پکن برای افزایش حضور خود در تجارت نفت فراساحلی است.

جای تعجب نیست که بدانید چین – بار دیگر در جایزه اعطای امتیاز دیگری در خاورمیانه ، این بار در رابطه با شرکت ملی نفت ابوظبی (ADNOC) قرار دارد. پس از دومین جنگ فاجعه بار قیمت نفت عربستان سعودی علیه بخش شیل گذاری ایالات متحده ، تقریباً همه شرکت های بزرگ نفتی خاورمیانه می خواستند نقص های عملیاتی متفاوت و چشمگیر را مانند دولت هایشان به وجود آورند.

در صورت عدم افزایش شدید ناگهانی قیمت نفت ، بقای اقتصادی از نظر عملی اکنون به یکی از دو گزینه گسترده کاهش می یابد. اولین مورد فروش بخش هایی از دارایی های دولتی در عرضه های عمومی اولیه (IPO) یا سهام در پروژه های نفت و گاز در حال انجام است ، که اخیراً ADNOC با فروش 49٪ از سهام در خطوط لوله گاز با مبلغی بیش از 10 میلیارد دلار برای سرمایه گذاران بین المللی مورد دوم فروش همین دارایی ها به شرکتهایی از کشورهایی است که برای آنها فقدان فوری اقتصادی ذاتی در چنین معاملات نسبت به مزایای ژئوپلیتیکی و مالی طولانی مدت ، ناچیز است. در این رابطه اخیر ، روسیه محدودیتهای مالی خود را برای مقابله با این کشور دارد اما چین این کار را نمی کند.
همچنین در rt.com
Coronavirus به اقتصاد خاورمیانه فراتر از نفت آسیب می رساندبه طور خاص ، ADNOC انتقال حق مالکیت را در زیرزمین پایین زوم خود اعلام کرده است ، و امشیف و نصر امتیازات دریایی از هلدینگ موجود شرکت ملی نفت چین (CNPC) به شرکت تابعه شرکت ملی نفت فلات قاره (CNOOC) شرکت تابعه ، CNOOC محدود دارد. این کار با دستیابی به علاقه 40 درصدی در شرکت فرعی پتروچین سرمایه گذاری خارج از کشور (خاورمیانه) با مسئولیت محدود (PetroChina) از طریق شرکت هلدینگ خود ، CNOOC Hong Kong Holding Limited (CNOOC HK) انجام می شود. پس از تصویب این پیشنهاد در شورای عالی نفتی ابوظبی (SPC) – که یک امر لاستیکی را در اختیار شما قرار می دهد – CNOOC به کنسرسیوم عامل اصلی در امتیاز زاکوم پایین خواهد پیوست ، که شامل ONGC Videsh هند (10 درصد سهام) ، شرکت INPEX ژاپن (10 درصد) ، CNPC چین (6 درصد) ، اونی ایتالیا (5 درصد) و فرانسه توتال (5 درصد). CNOOC همچنین در کنسرسیوم عامل اصلی در امتیاز Umm Shaif و Nasr شرکت خواهد کرد ، از جمله توتال (20 درصد) ، Eni (10 درصد) و CNPC (6 درصد). ADNOC 60 درصد از مالکیت اکثریت را در هر دو امتیاز حفظ خواهد کرد.

خبر مرتبط  میدان جدید عظیم گاز در شرق دور روسیه کشف شد - اخبار تجاری RT

نکته قابل توجه ، گذشته از گسترش گسترده بی امان چین به خاورمیانه ، در راستای برنامه چند نسل خود “یک کمربند ، یک جاده” ، این معامله اولین بار است که یک شرکت نفتی و گازی دریایی چینی اختصاصی به هر ADNOC پیوسته است. امتیاز وانگ دونگجین ، رئیس CNOOC ، اظهار داشت که این موارد نادیده گرفته نشده است و گفت: “CNOOC از تخصص گسترده ما در بخش فراساحلی بهره می برد و به منافع ایجاد شده در این امتیازات برای منافع متقابل ما اختصاص می یابد.”

بیشتر بخوانید: آخرین کشف گاز طبیعی امارات متحده عربی یک دستگاه بازی ساز است

در همین راستا ، این معامله اخیر به دنبال امضای توافق نامه جامع چارچوب بین ADNOC و CNOOC در 22 ژوئیه 2019 برای “کشف فرصت های جدید برای همکاری” در بخش های بالادست ، میان رده و پایین دستی نفت و همچنین در گاز طبیعی مایع (LNG ) در آن زمان توسط مدیر اجرایی ADNOC ، احمد آل جابر به عنوان شرح داده شده است “دور از دسترس،” این توافق حرکتی مهم است که چین در جهت منافع اصلی نفت و گاز یکی از معدود متحدین آوازی باقی مانده در خاورمیانه – امارات متحده عربی – انجام داد که مراسم امضای توافق نامه شخصاً توسط رئیس جمهور چین ، شی جینپینگ برگزار شد.

خبر مرتبط  موج دوم کاوید می تواند قیمت نفت را به "دمپایی" ارسال کند - RT Business News

گرچه همراهی با نمادهای معمول مورد انتظار در چنین معاملات ، حتی راهنمایی های رسمی در مورد مطالب آن دامنه و مقیاس گسترده آن را برجسته می کند. به عنوان مثال ، ADNOC و CNOOC ، مطابق با یادداشت های رسمی منتشر شده در مورد این توافق نامه ، دانش ، بهترین روش ها و فن آوری ها در توسعه گاز فوق العاده ترش را برای بهبود بهره وری عملیاتی در پردازش و تصفیه گاز ، ارائه راندمان ، عملکرد و قابلیت اطمینان برای حفاری به اشتراک می گذارند. بهره برداری و تهیه برنامه های توسعه میدان و مخزن. علاوه بر این ، شرکت مهندسی نفت فلات قاره چین (COOEC) برای موقعیتهای مهندسی ، تهیه و تدارکات ساختمانی در موقعیت اصلی قرار دارد ، همانطور که China Oilfield Services Ltd (COSL) برای ارائه خدمات میدان نفتی و کشف فرصتهای همکاری در خارج از کشور نیز فعالیت می کند. دارایی میدان نفت و گاز در ابوظبی.
همچنین در rt.com
چین سرقت خاور میانه را از زیر بینی آمریکا گرفتهمچنین مطابق توافق نامه ژوئیه 2019 ، ADNOC و CNOOC به طور مشترک فرصت های خرید و خرید LNG را مورد بررسی قرار می دهند ، دانش و تخصص خود را در بازارهای LNG به اشتراک می گذارند و مشارکتها و فرصتهای سرمایه گذاری مشترک را در زنجیره ارزش LNG ارزیابی می کنند. سرانجام ، در بخش پایین دستی ، این دو شرکت با همکاری دارایی های جدید پالایش و پتروشیمی در چین همکاری می کنند ، در دارایی های پالایش CNOOC همکاری می کنند و به طور مشترک در زنجیره ارزش پالایش و پتروشیمی همکاری و سرمایه گذاری می کنند.

خبر مرتبط  صادرات چین با سریعترین سرعت در حدود 3 سال گذشته افزایش می یابد تا به بالاترین سطح برسد - اخبار تجاری RT

به گفته یک منبع ارشد صنعت نفت و گاز ، یکی از این سرمایه گذاری های اولیه ، البته غیرمستقیم ، ممکن است به عنوان بخشی از فشار کلی برای سرمایه گذاری 45 میلیارد دلار در فعالیت های پایین دستی در ابوظبی ، به یک بستر سرمایه گذاری برای تأمین اعتبار پروژه های مواد شیمیایی محلی تبدیل شود. با پروژه این سکوی سرمایه گذاری قرار است به عنوان یک پروژه مشترک بین ADNOC و شرکت هلدینگ دولتی ابوظبی ، ADQ (که قبلاً به عنوان شرکت هلدینگ توسعه ابوظبی شناخته می شد) اجرا شود و بر روند توسعه پروژه ها در پارک مشتقات روویز برنامه ریزی شده نظارت کند. اگرچه ADNOC اعلام نکرده است که تفکیک کل بودجه از کجا تأمین می شود ، ADNOC و ADQ در کنار هم 60 سهام در این پروژه را در اختیار دارند.

اینکه ADQ به هیچ وجه برای چنین سرمایه گذاری و یا اصلاً برای هر چیز دیگری پول دارد ، تعجب آور است ، با توجه به اینکه کمتر از دو ماه پیش در جمع آوری وام برای گفتگوهای فوری بود. “حداقل 3 میلیارد دلار ،” مطابق گزارش های مختلف “تلاش های ADQ برای جمع آوری سندیکای بانک ها به خوبی پیش نرفت و هنوز هم با بودجه سرمایه گذاری ، در زمانی که معامله گسترده تر با چین پیش می رود ، انجام شده است.” او گفت. “بیانیه های عمومی وجود ندارد مبنی بر اینكه چین در این بودجه دخیل است ، اما منصفانه است كه بگوییم اگر ADQ یا ADNOC از چین درخواست كرده بودجه سكوی سرمایه گذاری را بپردازد ، آنگاه چین آن را داده بود.” او نتیجه گرفت.

این مقاله در ابتدا در منتشر شد Oilprice.com