پکن هشدار داد که انتقام جویی در برابر حذف شرکت های چینی توسط ایالات متحده ، که “بر خلاف قوانین و منطق بازار” است – RT Business News

پس از تصمیم بورس اوراق بهادار نیویورک برای اخراج سه شرکت بزرگ مخابراتی چینی به دلیل فرض واشنگتن در ارتباط بودن آنها با ارتش ، چین قول داده است “اقدامات مقابله ای لازم” را انجام دهد.

بزرگترین صرافی آمریکایی با دنباله روی از چندین ارائه دهنده عمده شاخص سهام دیگر ، روز جمعه اعلام کرد که اوراق بهادار China Mobile ، China Telecom و China Unicom Hong Kong از 7 ژانویه تا 11 ژانویه از لیست خارج می شوند.

این دستور رئیس جمهور آمریكا ، دونالد ترامپ است كه سرمایه گذاران آمریكایی را از جمع كردن پول خود به شركتهای چینی كه به نظر خودشان ممنوع كرده است ، ذکر كرد “شرکتهای نظامی کمونیست چین”.

“این نوع سو abuse استفاده از امنیت ملی و قدرت دولتی برای سرکوب شرکت های چینی با قوانین بازار مطابقت ندارد و منطق بازار را نقض می کند” وزارت بازرگانی چین در بیانیه ای که روز شنبه در وب سایت خود منتشر كرد ، گفت. این گزارش می افزاید که این اقدام می تواند به سرمایه گذاران خارجی ، از جمله سرمایه گذاران در ایالات متحده ، نتیجه معکوس دهد و اعتماد به بازارهای سرمایه آمریكا را به طور جدی تضعیف كند.

این وزارتخانه تأكید كرد كه چین حق پاسخگویی به اقدام ایالات متحده را برای خود محفوظ می دارد “برای حمایت قاطعانه از حقوق و منافع قانونی شرکتهای چینی.”

مشخص نبود که پاسخ پکن چگونه خواهد بود. هنگامی که ایالات متحده اقدام به کاهش غول مخابراتی چین Huawei از تامین کنندگان تراشه کرد ، Global Times وابسته به دولت گزارش داد که ممکن است شرکت هایی مانند اپل ، کوالکام و بوئینگ توسط محدودیت های هدف قرار بگیرند. در این گزارش آمده است كه چین ممكن است این شركتها را در یك شركت قرار دهد “لیست موجودیت غیر قابل اعتماد” و می توانند مورد تحقیق قرار گیرند.

خبر مرتبط  چین قصد دارد انگیزه جهانی یوان را در امتداد جاده ابریشم تقویت کند - اخبار تجاری RT

وزارت بازرگانی افزود ، چین هنوز امیدوار است كه دولت آمریكا بتواند در نیمه راه در بهبود روابط تجاری دوجانبه برآورده كند.

تنش ها بین دو اقتصاد بزرگ جهان طی یک سال گذشته علی رغم توقف جنگ تجاری با مرحله اول توافق نامه تجاری ، فقط افزایش یافته است. دولت ترامپ جدای از تلاش برای تحت فشار قرار دادن متحدان خود برای خسته كردن هواوی ، فشار بیشتری به مشاغل چینی نیز وارد كرده است. این شامل رسوایی اخیر در مورد TikTok و WeChat ، با دولت ایالات متحده به دنبال مسدود کردن برنامه محبوب ویدیو در ایالات متحده ، و همچنین ممنوعیت سرمایه گذاری در بیش از 30 شرکت چینی در ماه نوامبر است.

خبر مرتبط  روس ها به دلیل محدودیت سفرهای بین المللی بیشتر در تعطیلات داخلی هزینه می کنند - RT Business News

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اقتصاد و امور مالی ، به بخش تجارت RT مراجعه کنید