شکاف ژئوپلیتیکی بین استرالیا و چین به نقطه جوش می رسد – RT Business News

علی رغم منافع اقتصادی هر دو کشور ، اختلافات سیاسی بین چین و استرالیا در سال های اخیر افزایش یافته است و اکنون تنش ها به نقطه جوش رسیده است.

موتور اقتصادی چین برای تولید برق به صنایع زیادی به مواد اولیه زیادی مانند زغال سنگ احتیاج دارد. در حالی که اکثر زغال سنگ در داخل کشور استخراج می شود ، چین برای تأمین نیازهای خود به طور فزاینده ای به واردات وابسته است. در مقایسه ، استرالیا صادرکننده مهمی از چندین ماده خام است که از گسترش اقتصاد جنوب شرقی آسیا به طور کلی و از چین به طور خاص بهره مند شده است. با این حال ، روابط بین کانبرا و پکن طی سالهای گذشته به طور قابل توجهی خراب شده و به کف سخت رسیده است که تهدید بزرگی برای صنعت معدن استرالیا است. اقتصاد دو کشور بسیار مکمل یکدیگر هستند. چین به مقدار زیادی مواد اولیه مانند سنگ آهن ، گاز طبیعی و زغال سنگ که استرالیا به وفور یافت می شود ، نیاز دارد. علاوه بر این ، هزینه های تولید پایین و نزدیک بودن نسبی به بازارهای آسیا سرمایه های مهمی هستند. صنعت معدن استرالیا شدیداً به واردات چین وابسته است.

ادامه مطلب

بنابراین ، زبان جنگ طلبانه رهبری کنونی در کانبرا برای پکن غافلگیر کننده بود. روابط سیاسی پس از ممنوع شدن Huawei در ماه آگوست 2018 شروع به خراب شدن کرد. درخواست کانبرا برای تحقیق بین المللی در مورد منشا ویروس کرونا آخرین چای برای چین بود. از آن زمان ، پکن فشارهای خود را بر استرالیا افزایش داده تا نمونه ای برای دیگران باشد.

خبر مرتبط  تجمع طلا در معاملات محرک آمریکا و قفل های Covid در بالاترین سطح 6 هفته ای - RT Business News

گام به گام تعرفه ها در لیست در حال رشد محصولات مانند جو ، گوشت گاو و شراب اعمال می شود ، تا برخی از آنها ذکر شود. بخش های معدن و انرژی استرالیا با یک سوم درآمد در سال 2019 بیشترین درآمد صادرات را دارند. بزرگترین مشتری این محصولات شرکت های چینی هستند. بنابراین ، تغییر سیاست پکن در مورد واردات استرالیا هشداری برای دوره دشوار آینده است. به ویژه بخشهایی که به راحتی می توانند جایگزین شوند ، مانند صنعت معدن و زغال سنگ تحت تأثیر قرار گیرند.

رشته ای از حوادث و قوانین سختگیرانه زیست محیطی در چین باعث افزایش تولید زغال سنگ شده است. بنابراین ، این احتمال وجود دارد که مصرف کنندگان تا حدی به واردات وابسته بمانند.

اینها را می توان به دو نوع تقسیم کرد: زغال سنگ حرارتی و کک سازی. اولی در نیروگاه ها و دومی در تولید فولاد استفاده می شود. سال گذشته معدن کاران در استرالیا 40 درصد از کل واردات کک سازی و 57 درصد از زغال سنگ حرارتی را تأمین کردند. در سال 2020 کمتر خواهد بود و برای سال آینده نیز کاهش عمده در افق است.

خبر مرتبط  داو در میان ترس از موج دوم بالقوه Covid-19 با افت 600 امتیاز - RT Business News

پکن چندین سال پیش برای حمایت از صنعت معدن داخلی خود ، یک سیستم سهمیه بندی ارائه داد. تا پایان سال ، 20 میلیون تن اضافی به کشور راه می یابد. در ابتدا اندونزی و روسیه سود خواهند برد در حالیکه تولیدکنندگان استرالیایی خشم خشم پکن را احساس می کنند. به گفته گاردین ، ​​60 ناو فله که ذغال سنگ استرالیا را در اختیار دارند ، در حال حاضر بین 4 تا 24 هفته در سواحل چین گیر کرده اند.

روابط پرتنش استرالیا با مهمترین مشتری خود نمی توانست در لحظه بدتری به وجود بیاید. اقتصاد کشور طی دهه های گذشته که 28 سال رشد متوالی را به ثبت رسانده است ، بسیار سودمند است. اقتصاد استرالیا حتی پس از بحران مالی سال 2008 به دلیل افزایش ساخت و ساز چین و تقاضای سیری ناپذیر برای سوخت های فسیلی و سنگ آهن ، تحت تأثیر قابل توجهی از اقتصاد جهان قرار نگرفت. با این وجود ، همه گیری Covid-19 دوره ای بی سابقه در تاریخ اقتصادی کشور را به پایان رسانده است.
همچنین در rt.com
پکن در پاسخ به دامپینگ قیمت ، تعرفه های 212 درصدی را برای شراب استرالیا تحمیل می کندخبر مرتبط  نوسانات وحشی از سر می گیرد و بیت کوین به بالاترین سطح جدید خود می رسد - اخبار تجاری RT

اعتراف کانبرا به ضرورت کاهش تنش را می توان در تلاش های آن برای آغاز گفتگو با چین مشاهده کرد. وزیر تجارت استرالیا با همتای خود در پکن تماس گرفته است ، اما ظاهراً هیچ کس تلفن را بر نمی دارد یا تماس نمی گیرد. زبان قوی کانبرا در لحظه حساس به ویژه در حال بدتر شدن روابط با ایالات متحده آمد. پکن این انتقاد را به استرالیا که مناقصه رئیس جمهور ترامپ را انجام می دهد ، تفسیر کرد.

این باعث شد بازیکنان خارج از گارد چینی جذب موقعیت شوند ، اما در عین حال فرصتی نیز به وجود آمد. از نظر پکن روابط اقتصادی آنها با استرالیا به نفع آنها نامتوازن است. در حالی که بسیاری از محصولات از ایالت جزیره وارد می شوند ، محصولات دیگر می توانند به راحتی با محصولات سایر مقاصد جایگزین شوند. بنابراین استرالیا بیش از عکس دیگر به چین وابسته است. این فرصت خود را به وجود آورده است تا مثالی برای دیگران ایجاد کند ، به این معنی که روابط تجاری با یک رشته پیوند خورده است: در امور داخلی دخالت نکنید.

این مقاله در اصل در تاریخ منتشر شد Oilprice.com