روسیه به نظر می رسد در فناوری هیدروژن پیشرو باشد – RT Business News

پتانسیل گسترده ذخایر گاز طبیعی و تجدیدپذیر روسیه می تواند این کشور را به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان هیدروژن در دهه های آینده تبدیل کند.

ثروت معدنی و انرژی روسیه پس از جنگ سرد و انفجار اتحاد جماهیر شوروی فرصتی دوم در امور جهانی به آن داده است. صادرات نفت و گاز درآمد لازم را برای بازسازی کشور و اعمال نفوذ در خارج فراهم کرده است. انتقال انرژی “شمشیر داموکلس” است که بر روی صنعت سوخت فسیلی روسیه معلق است. بنابراین ، مسکو در تلاش است تا با سرمایه گذاری اولیه در فن آوری های هیدروژن ، هدفی جدید برای صنعت انرژی خود پیدا کند.

ادامه مطلب

وزارت انرژی روسیه در حال کار بر روی یک استراتژی هیدروژن با همکاری شرکای خارجی در ژاپن و آلمان است. ابزارهای این تحول ، تیتان انرژی کشور Rosatom ، Novatek و Gazprom است. هر یک از این شرکت ها ، با حمایت مسکو ، به دنبال فن آوری های مختلف برای تولید و صادرات هیدروژن هستند.

به گفته معاون نخست وزیر الكساندر نوواك ، “کارشناسان می گویند به محض اینکه مشکلات هزینه های بالای تولید و چالش های مربوط به حمل و نقل حل و فصل شود ، هیدروژن ممکن است 7 تا 25 درصد از تراز انرژی جهانی را تشکیل دهد.”

برای توسعه بخش هیدروژن ، روسیه قصد دارد از دارایی هایی که در حال حاضر در اختیار دارد مانند بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان ، دانش فنی هسته ای قوی و امکانات تحقیقاتی در کلاس انرژی بالا استفاده کند. ترکیب انرژی این کشور بازتابی از وضعیت فعلی است.

خبر مرتبط  مدیر عامل شرکت Pfizer روزی که تحسین 90٪ اثر واکسن Covid-19 را تحسین کرده و تجارت داخلی را انکار می کند ، 5.6 میلیون دلار سهام با افزایش رکورد به فروش می رساند

روسیه یکی از بزرگترین ناوگان نیروگاه هسته ای جهان را دارد که توسط شرکت دولتی Rosatom ساخته و اداره می شود. سبد سفارش قابل توجهی برای کارخانه های جدید در داخل و خارج کشور انگیزه ای برای توسعه و بهبود فناوری های موجود است. بنابراین ، انرژی هسته ای به عنوان سرمایه ای دیده می شود که می تواند از طریق فرآیند الکترولیز برای تولید هیدروژن “زرد” استفاده شود.

مقامات روسی و ژاپنی و نمایندگان صنایع مربوطه در حال مذاکره برای فرصت های همکاری هستند. در همین راستا ، Rosatom و صنایع سنگین کاوازاکی ژاپن قصد دارند اولین محموله را تا سال 2024 صادر کنند. ژاپنی ها قصد دارند دانش خود را در مورد صنعت گسترش دهند و تجربه واردات هیدروژن از شرکت خود در استرالیا را که از سال 2021 شروع به کار می کند ، ایجاد کنند.
همچنین در rt.com
آخرین و قدرتمندترین یخ شکن هسته ای روسیه در اولین سفر در قطب شمال حرکت می کندخبر مرتبط  هیترو دیگر شلوغ ترین فرودگاه اروپا نیست زیرا همه گیر تقاضای سفر را فلج می کند - RT Business News

علاوه بر این ، Novatek ، بزرگترین تولید کننده مستقل گاز روسیه ، در حال حاضر به دنبال فرصت های جدید برای تکمیل فعالیت های LNG خود است. به گفته مدیر عامل شرکت لئونید میخلسون ، این شرکت در حال ساخت احداث تاسیسات اصلاح بخار متان در شبه جزیره یامال برای تولید هیدروژن است. برای تولید هیدروژن به اصطلاح “آبی” و مطابقت با استانداردهای لازم ، به پروژه های اضافی جذب و ذخیره کربن نیاز خواهد بود. مایکلسون انتظار دارد که هیدروژن “از امروز بین 30 تا 40 سال سهم قابل توجهی در مصرف انرژی جهانی است. “

ادامه مطلبروسیه گفت:

گازپروم ، قهرمان بدون چالش گاز روسیه ، راهی متفاوت را دنبال می کند. این شرکت در حال حاضر زیرساخت های خط لوله گسترده به اروپا را اجرا می کند و در حال گسترش ظرفیت به چین است. با توجه به طول عمر خطوط لوله ، می توان از هیدروژن برای گسترش عملیات پس از اتمام تدریجی گاز طبیعی استفاده کرد. قبل از پمپاژ هیدروژن خالص ، مخلوط کردن گزینه خوبی برای کاهش اثر کربن و تأمین نیازهای مشتریان است.

با این وجود فناوری مورد بررسی گازپروم فرآیندی است به نام تجزیه در اثر حرارت متان. برای این روش ، گاز طبیعی هنوز به عنوان نقطه شروع فرآیند استفاده می شود اما محصول جانبی با اصلاح متان متفاوت است. با استفاده از گرما ، مولکول های گاز طبیعی به هیدروژن و کربن تجزیه می شوند که گازی نیست بلکه جامد است. سپس کربن می تواند برای سایر فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار گیرد و ارزش فرآیند را افزایش دهد.

خبر مرتبط  حرکت ، ماسک! فولکس واگن و تویوتا برای به چالش کشیدن تسلط بر بازار خودروهای الکتریکی تسلا دست به تحول زدند - RT Business News

سرانجام ، گرچه تجدیدپذیرها بخش مهمی از ترکیب انرژی روسیه نیستند و دولت برنامه های بلند پروازانه ای را اعلام نکرده است ، اما آینده درخشانی برای باد در این کشور وجود دارد. به ویژه مناطق ساحلی در شمال غربی برای تولید هیدروژن “سبز” از طریق الکترولیز بسیار مناسب هستند. خطوط لوله گاز طبیعی موجود می تواند برای پمپاژ هیدروژن به مصرف کنندگان مورد استفاده مجدد قرار گیرد.

با وجود پتانسیل و قصد تبدیل شدن به یک صادر کننده هیدروژن ، یک راه طولانی وجود دارد که طی شود. روسیه یکی از کشورهایی است که به دلیل صادرات قابل توجه سوخت فسیلی تحت تأثیر انتقال انرژی قرار دارد. بنابراین مسکو متوجه می شود که روش فعلی پایدار نیست. برنامه های فعلی هیدروژن برای متنوع سازی اقتصاد و توسعه صنایع جدید ضروری است.

این مقاله در اصل در منتشر شد Oilprice.com