بیماری همه گیر می تواند منجر به بحران عمده تامین روغن شود – RT Business News

ممکن است مخالف باشد که بگوییم سقوط تقاضای نفت و خلوص ناشی از آن در سال 2020 می تواند منجر به بحران عرضه روغن در طی چند سال شود.

با این وجود ، تعداد فزاینده ای از متخصصان و آژانس های بین المللی هشدار می دهند كه وقتی تقاضای نفت سرانجام از بحران ناشی از COVID در اواخر سال 2022 یا 2023 بهبود یابد ، جهان می تواند به سمت كمبود نفت پیش رود.

سال گذشته ، بیماری همه گیر تقاضای جهانی نفت را کاهش داد ، که انتظار نمی رود حداقل برای یک سال و نیم دیگر به سطح قبل از بحران بازگردد. اما ویروس کرونا باعث کاهش ساختاری سرمایه گذاری های بالادستی نفت مانند همه شرکت های E&P شد. بزرگان نفت ، تولیدکنندگان شیل آمریکا و شرکت های ملی نفت به طور یکسان هزینه های سرمایه را در پی سقوط قیمت کاهش دادند.

سرمایه گذاری در عرضه جدید نفت اکنون به پایین ترین سطح یک دهه گذشته رسیده است. اگر تحلیلگران و پیش بینی کنندگان هشدار دهند ، اگر صنعت در سال های آینده سرمایه گذاری بالادستی را افزایش ندهد ، پس از بهبود تقاضای جهانی نفت ، می توان بازار نفت را به سمت بحران عرضه سوق داد.

سرمایه گذاری بالادست در پایین ترین سطح چند ساله

سرمایه گذاری در زمینه تأمین نفت جدید هرگز نتوانسته است به بالاترین حد ممکن در سال 2014 دست یابد ، درست قبل از آنکه بحران نفتی قبلی 2015-2016 صنعت نفت را وادار به ارزیابی مجدد روش خود برای پروژه های بزرگ کند.

اما سرمایه گذاری های سال 2020 به پایین ترین سطح خود رسیده است.

خبر مرتبط  سقوط قیمت نفت موجی از ادغام بانکی در خاورمیانه را برانگیخت - RT Business News

آژانس بین المللی انرژی (IEA) انتظار می رود که سرمایه گذاری جهانی در بالادست نفت و گاز سالانه 32 درصد کاهش یافته و به 328 میلیارد دلار آمریکا در سال 2020 رسیده است ، پس از سه سال رشد سرمایه گذاری متوالی. انتظار می رود نرخ کاهش سرمایه گذاری در سال 2020 بیش از 25-26 درصد کاهش در دوره 2015-2016 باشد ، در حالی که ارزش سرمایه گذاری های سال 2020 حدود 60 درصد از اوج 779 میلیارد دلار آمریکا در سال 2014 کاهش یافته است. IEA اعلام کرد ، در سال 2020 تخمین زده می شود روزانه 2.1 میلیون بشکه در روز از تولید نفت پیش بینی شود. آژانس بین المللی انرژی همچنین هشدار داد که اگر قرار باشد سرمایه گذاری ها در پنج سال آینده در سطح 2020 باقی بمانند ، میزان تأمین روغن پیش بینی شده در سال 2025 را تقریباً 9 میلیون بشکه در روز کاهش می دهد.
همچنین در rt.com
با کاهش ارزش دلار آمریکا و کاهش نرخ سعودی ، قیمت نفت به بالاترین قیمت خود در 10 ماه گذشته رسیدامسال ، سرمایه گذاری بالادستی جهانی پایین خواهد ماند ، دقیقاً مانند وود مکنزی در سال 2020 گفت ماه گذشته انتظار سرمایه گذاری بالادست نفت و گاز در کمترین زمان 15 سال فقط 300 میلیارد دلار آمریکا بود که 30 درصد کمتر از میزان سرمایه گذاری قبل از بحران در سال 2019 است. “جهان ممکن است در پی یک بحران عرضه باشد ، البته فراتر از 2021. بهبود تقاضای نفت به بیش از 100 میلیون بشکه در روز در اواخر سال 2022 خطر شکاف در عرضه مواد را در اواخر این دهه افزایش می دهد و جهش قیمت را افزایش می دهد.” سایمون گلورز ، رئیس و تحلیلگر ارشد WoodMac می گوید.

خبر مرتبط  شرکت هواپیمایی هواپیمایی پرچم آلمان ، لوفت هانزا ، در "مذاکرات فشرده" برای کمک به دولت برای ماندن در معرض خطر قرار دارد - RT Business News

کسری روغن در سال 2021

امسال ، به ویژه در H2 ، مطابق ماه دسامبر ، می تواند ماهانه کسری تأمین نفت در بالاترین سطح در سال های گذشته باشد تحلیل و بررسی انرژی Rystad. طبق مشاوره ، قفل های فعلی برای ایجاد مازاد 500000 بشکه در روز در فوریه ، 1.4 میلیون بشکه در روز در مارس و مازاد جزئی در آوریل ایجاد شده است ، و پس از آن انتظار می رود بازار بهبود یابد.

این پیش بینی قبل از عربستان سعودی منتشر شده بود بازار را شگفت زده کرد هفته گذشته با بیان اینکه طی دو ماه آینده 1 میلیون بشکه در روز بیش از سهمیه OPEC + خود کاهش خواهد یافت ، انتظار می رود امسال تقاضا در این سال با قفل انسداد در سراسر اروپا و شروع کند روند انتشار واکسن در ضعیف ترین سطح خود باشد.

کسری حادتر در اواخر امسال می تواند قیمت نفت را به اندازه کافی بالا نگه دارد تا تولید نفت ایالات متحده را بیش از سطح فعلی حدود 11 میلیون بشکه در روز تأمین کند.

“همانطور که قبلا به مشتریان خود هشدار داده ایم ، شیل هیولایی است که می تواند سرعت را کاهش دهد ، اما نمی تواند بکشد” ماه گذشته بورنار تنهاگن ، رئیس بازارهای نفت در Rystad Energy گفت.

عرضه نفت در اوج تقاضا

شیل آمریکا یک سرمایه گذاری سریع است. اما اگر دنیا بخواهد از تنگنای عرضه جلوگیری کند ، سرمایه گذاری بیشتری در پروژه های نفتی معمولی که برخلاف شیل ، می تواند نفت را برای دهه های آینده پمپ کند ، لازم خواهد بود.

خبر مرتبط  قیمت نفت در میان کاهش تولید اوپک + با عدم قطعیت مواجه شد - RT Business News

تحلیلگران می گویند که یک تغییر پایدار در مصرف روغن پس از همه گیری و انتقال انرژی ، اوج زمان تقاضای نفت را تسریع می کند – روزی که پس از آن رشد تقاضای جهانی نفت متوقف خواهد شد.

حتی اگر قبلاً به اوج تقاضای نفت رسیده باشیم – که اکثر تحلیلگران اکنون در حدود سال 2030 یا کمی زودتر آن را ثابت می کنند – جهان همچنان به نفت احتیاج خواهد داشت.
همچنین در rt.com
آیا تقاضای نفت در سال 2021 بهبود می یابد؟“افزایش تقاضای نفت به معنای پایان نفت نیست. نفت برای مدت زمان بسیار طولانی وجود خواهد داشت “ مدیر اجرایی BP ، برنارد لونی گفت در اکتبر گذشته ، حتی زمانی که شرکتی که وی رهبری می کند متعهد شده است که تولید روغن خود را طی یک دهه کاهش دهد.

با داشتن میادین نفتی بالغ در سراسر جهان ، به منظور حفظ نرخ فعلی تولید ، به عرضه جدید نیاز خواهد بود. بخشی از این عرضه می تواند از شیل ایالات متحده تأمین شود ، قیمت نفت اجازه می دهد ، اما بخشی دیگر از طریق توسعه متعارف نفت تأمین می شود.

اگر بحران بالادستی کیپکس سال 2020 برای چند سال دیگر ادامه یابد ، بازار نفت می تواند در اواسط سال 2020 به یک بحران عرضه و جهش قیمت منجر شود.

این مقاله در اصل در تاریخ منتشر شد Oilprice.com