ایران برای تقویت نفوذ ژئوپلیتیکی خود در حال ساخت یک شبکه انرژی عظیم است – RT Business News

طرح تهران برای اتصال عراق ، اردن و چندین کشور شورای همکاری خلیج فارس از جمله عربستان سعودی به شبکه خود می تواند اقدامی قدرتمند برای گسترش نفوذ خود در کل منطقه باشد.

تصادفی نیست که بیش از یک ماه پس از آنکه اسرائیل و امارات متحده عربی اعلام کردند روابط خود را عادی می کنند و اسرائیل و بحرین نیز همین کار را کردند ، عراق اعلام کرد که برای اتصال شبکه های برق این دو با اردن قراردادی امضا کرده است. کشورها. با تمدید ، این امر ارتباط مستقیمی بین اردن و حامی اصلی مالی منطقه عراق ، ایران ، که اخیراً یک قرارداد دو ساله با عراق برای تأمین برق آن امضا کرده است ، طولانی ترین توافق نامه امضا شده بین دو کشور است. آخرین بخش از این عملیات شبکه منطقه ای تغییر دهنده بازی این است که درست قبل از اعلام توافق شبکه عراق و اردن ، اردن همچنین اعلام کرد که با عربستان سعودی تفاهم نامه امضا کرده است تا چارچوب همکاری مشترک برای اتصال شبکه های برق این دو کشور.
همچنین در rt.com
ایران با انتقاد از “تلاش ناامیدانه” ایالات متحده برای افزایش “حداکثر فشار” با پایان دادن به معافیت از تحریم هابرای شروع از منبع این برنامه جدید شبکه منطقه ای ، توافق مهم دو ساله ایران برای ادامه تأمین برق حیاتی عراق (مستقیماً از شبکه و غیرمستقیم از طریق گازرسانی که در نیروگاه ها استفاده می شود) توسط هر دو کشور مورد توجه قرار گرفت از اهمیت کافی برای استراتژی منطقه ای گسترده تری برخوردار هستند تا خطر تحریم بیشتر توسط ایالات متحده را داشته باشند ، دقیقاً همان اتفاقی که افتاده است. با توجه به اینکه انرژی ایران بین 30 تا 40 درصد از برق مصرفی در عراق را تشکیل می دهد ، بسته به فصل ، ایالات متحده عراق را وادار به تعهد به کاهش این واردات از همسایه خود قبل از سفر نخست وزیر عراق ، مصطفی الکاظمی کرده است. ، در اوت به واشنگتن. به عنوان انگیزه ای برای این منظور ، شرکت های آمریکایی شورون ، جنرال الکتریک ، هانیول اینترنشنال ، بیکر هیوز و استلار انرژی ، توافق نامه هایی را با دولت عراق برای معاملات با هدف تقویت استقلال انرژی عراق از ایران ، به ارزش حداقل 8 میلیارد دلار و سفید ، امضا کردند. هاوس برای ادامه واردات انرژی ایران به عنوان اقدامی برای توقف شکایت ، 120 روز معافیت از عراق صادر کرد. به سه دلیل اصلی – به تازگی توسط OilPrice.com برجسته شده است – ایالات متحده قبلاً ناامید شده است که وعده های الکاظمی در حالی که در واشنگتن نگه داشته می شود و در نتیجه آخرین طول معافیت را به نصف تعداد قبلی کاهش می دهد.

خبر مرتبط  کانادا قول تلافی "دلار به دلار" را پس از اینکه ترامپ مجدداً 10٪ تعرفه را در آلومینیوم اعمال می کند - RT Business News

برای ایالات متحده هم اکنون واضح است که فشار تحت حمایت عراق برای ایجاد یک شبکه انرژی منطقه ای در سراسر خاورمیانه تلاشی برای کاهش وابستگی بغداد به ایران نبوده بلکه در واقع برای گسترش بیشتر نفوذ منطقه ای تهران است. “قبل از جلسات الکاظمی و مقامات ارشد مختلف در واشنگتن در ماه آگوست ، اظهارات مختلفی از طرف مقامات کاخ سفید در امتداد” ما بسیار خوشحالیم که می بینیم عراق برای ایجاد یک شبکه انرژی منطقه ای تلاش می کند – از جمله پیوندهای سراسر ایالت های شورای همکاری خلیج فارس [Bahrain, Kuwait, Oman, Qatar, Saudi Arabia, and the United Arab Emirates] – زیرا این امر وابستگی عراق به ایران را کاهش می دهد و به وارد شدن عراق به حوزه نفوذ ایالات متحده که در حال حاضر حول عربستان سعودی است ، کمک می کند. “ هفته گذشته یک منبع ارشد صنعت نفت و گاز که از نزدیک با وزارت نفت ایران همکاری می کند ، به OilPrice.com گفت. “اما آنها این مسئله را به اشتباه انجام داده اند: این ایران است که عراق را به این سمت سوق می دهد تا همان کشورها از جمله سعودی را از حوزه نفوذ آمریکا خارج کند” او گفت.

در این زمینه ، فقط یک ماه یا بیشتر قبل از سفر الکاظمی به واشنگتن ، رضا اردکانیان ، وزیر انرژی ایران ، به صراحت اظهار داشت که شبکه های برق ایران و عراق کاملاً هماهنگ شده اند تا با استفاده از جدید آماره – کرخه ، برق هر دو کشور را تأمین کنند. خط انتقال 400 کیلوولت ولتاژ بیش از 73 کیلومتر ، که همچنین “زمینه را برای افزایش صادرات انرژی به عراق در آینده نزدیک از 1،361 مگاوات فعلی در روز فراهم می کند.” وی افزود که مراکز اعزام ایران و عراق اکنون به طور کامل در بغداد ، شبکه های برق به طور یکپارچه به هم پیوسته بودند و اینکه ایران یک قرارداد همکاری سه ساله با عراق امضا کرده است “برای کمک به صنعت برق کشور از جنبه های مختلف”. در همان زمان ، توسط شرکت تولید و تهیه تجهیزات برق الکتریکی ایران اعلام شد که صادرات برق ایران به سایر کشورهای همسایه در سال تقویم قبلی ایران (به پایان رسید در 19 مارس 2020) به بیش از 8 میلیارد کیلووات ساعت (کیلووات ساعت) رسیده است ، میانگین افزایش متوسط ​​27.6 درصدی نسبت به سال گذشته. تاکنون کشورهایی که از شبکه ایران قدرت دریافت می کنند عبارتند از: ارمنستان ، آذربایجان ، پاکستان ، افغانستان و جمهوری خودمختار نخجوان ، به علاوه ، البته عراق (که نسبت به سال قبل 34.6 درصد افزایش داشته است). این شبکه شامل اتصالات شبکه موازی نیست که ایران از نظر مبادلات مستقیم برق و گاز ، که بیشتر شامل ترکمنستان و ترکیه است ، در حال تحکیم است.

خبر مرتبط  UBS به سرمایه گذاران توصیه می کند پول را به عنوان طلا در مقابل عدم اطمینان اقتصادی در طلا قرار دهند - RT Business News

با توجه به اینکه سالها برای ایجاد یک شبکه انرژی منطقه ای با مرکزیت ایران در حال انجام این کار بود ، اولین هدف پیشنهادی تهران برای عراق اردن بود ، زیرا این کشور به عنوان یک متحد آماده برای ایران مشاهده نمی شود ، اگرچه به طور استثنایی با درخواست های عراق مطابقت دارد. برای افزایش همکاری در ماه های اخیر به عنوان مثال ، در ماه ژوئیه ، هلا زاواتی ، وزیر انرژی اردن ، اعلام کرد که پادشاهی واردات نفت خام از عراق را از سر می گیرد ، با شروع حداقل 10 هزار بشکه در روز نفت خام عراق از طریق تانکرها. هرچند ، این فقط بخشی از معامله ای بود که اوایل سال او بین دو کشور انجام شد و همکاری گسترده تری را پیش بینی کرد که اردن را با ایران نزدیکتر کند.

ابتکار اصلی در این زمینه ساخت خط لوله نفتی (و همچنین بالقوه گاز) بین دو کشور است که ایده اصلی آن مسیری بصره- عقبه در حدود 1700 کیلومتر است. در دسامبر سال 2019 ، اعلامیه ای از طرف وزارت نفت عراق مبنی بر تکمیل مراحل مقدماتی شرکت های علاقه مند به شرکت در پروژه خط لوله ، با مرحله اول این پروژه شامل نصب خط لوله 700 کیلومتری با ظرفیت 2.25 میلیون بشکه در داخل سرزمین های عراق. مرحله دوم شامل نصب خط لوله 900 کیلومتری اردن بین حدیثه و عقبه با ظرفیت یک میلیون بشکه است. برای ایران ، این اجازه می دهد خط دیگری برای صادرات نفت عراق / ایران به مسیر تنگه هرمز آسیب پذیر تاریخی ، برای اضافه کردن به برنامه های فعلی برای خط لوله گوریه – جاسک و برنامه ریزی می کند خط لوله به سوریه همچنین. همچنین یک مسیر “پوشش” دیگر برای آن فراهم می کند نفت ایران به عنوان نفت عراق مبدل شده است، که می تواند به راحتی هم از غرب و هم از شرق حمل شود.

خبر مرتبط  هشدار می دهد سازمان ملل متحد - RT News News اگر تشدید پیش بینی coronavirus ، گردشگری جهانی ممکن است $ 3.3 TRILLION را از دست بدهد.
همچنین در rt.com
همه دروغ های آمریکا درباره ایران را باور نکنید. تنها هدف آمریکا بازگرداندن کشوری است که در سال 1979 از دست داده استبه طور مشخص ، پس از توافق نامه برق که بین عراق و اردن به امضا رسیده است ، پادشاهی پس از اتمام پروژه اتصال برق که حدود 26 سال طول خواهد کشید ، در فاز اول پروژه سالانه 1000 گیگاوات (GW) ساعت در اختیار عراق قرار می دهد. ماه ها. این مرحله با مرحله دوم دنبال می شود که به هر دو طرف امکان افزایش ظرفیت تبادل برق را می دهد. Zawati اردن تأکید کرد که این پروژه باعث افزایش ثبات و قابلیت اطمینان شبکه های برق در هر دو کشور و همچنین ایجاد انگیزه در ایجاد بازار مشترک برق در جهان عرب خواهد شد. هاواتی افزود ، این باید شامل عربستان سعودی باشد كه اردن با آن توافق نامه مشابهی را برای اتصال شبكه های برق دو كشور امضا كرده بود.

با توجه به گزارش اختصاصی OilPrice.com در مورد مرحله سوم معامله 25 ساله چین و ایران – که شامل ادغام فن آوری نظارت و نظارت گسترده چین در ایران است ، که به نوبه خود به عراق تغذیه می کند – اخبار از وزیر انرژی عربستان ، شاهزاده عبدالعزیز ، که اردن و عربستان سعودی پروژه اتصال را با همراهی ایجاد کرده اند از یک خط فیبر نوری ، که شبکه های مخابراتی دو کشور را به هم متصل می کند ، نیز به پکن خوش آمدید. در ماه ژوئیه ، وانگ یی ، مشاور امور خارجه و وزیر امور خارجه چین ، اظهار داشت كه چین اهمیت زیادی به مشاركت راهبردی چین و اردن و نقش منحصر به فردی كه اردن در امور بین المللی و منطقه ای بازی می كند ، می دهد ، در حالی كه چین – از طریق گروه گوانگدونگ یودان – كلید اصلی این مهم است. سرمایه گذار (تاکنون 1.6 میلیارد دلار) و شریک نیروگاه حیاتی نیروگاه آتارت اردن شیل با سوخت نفتی که در حال ساخت است.

این مقاله در اصل در منتشر شد Oilprice.com